Trądzik jest chorobą, z którą potrafią borykać się nie tylko osoby młode, ale również i te dorosłe. Kojarzy się głównie z dermatozą obejmującą owal twarzy, jednak zmiany skórne tego typu potrafią pojawić się również na dekolcie, szyi czy plecach. Bardzo często wywołuje on dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Skąd bierze się trądzik na plecach i co pomaga go zwalczyć? Podpowiadamy.

Trądzik na plecach – jak go skutecznie rozpoznać?

Trądzik pospolity jest jedną z najczęstszych dermatoz skórnych, który charakteryzuje się występowaniem wykwitów o charakterze zapalnym. Powstają one w przypadku nadprodukcji przez skórę sebum, które blokuje gruczoły potowe, przez co dochodzi do stworzenia się tak zwanych czopów rogowych. Podobnie sprawa wygląda w przypadku trądziku na plecach.

Ze względu na zbyt dużą ilość zgromadzonego łoju w tym miejscu, a także przez grubszą skórę trądzik może pojawić się również i tam. Bardzo często plecy osoby chorej przepełnione są krostami wypełnionych ropą, które wyglądem przypominają często cysty. Ich usunięcie często możliwe jest tylko dzięki odpowiedniemu doborowi leczenia.

Przyczyny powstawania trądziku na plecach

Jedną z głównych przyczyn trądziku na plecach jest nadmierna produkcja sebum oraz blokowanie mieszków włosowych. Poza tym może to być również reakcja immunologiczna organizmu bądź efekt działania bakterii o nazwie Propionibacterium acnes. Niezależnie jednak od tego, które zjawisko wywołało trądzik istnieje szereg dodatkowych czynników, które znacząco wpływają na stan naszej cery.

Przyczyną mogą być przede wszystkim zmiany hormonalne, a także nieprawidłowa dieta. Spożywanie produktów tłustych lub o wysokim indeksie glikemicznym mocno nasilają powstawanie nieprzyjemnych zmian. Podobnie działa także stres, który podnosi poziom kortyzolu we krwi. Warto również uważać na zjawisko nadpotliwości oraz przyjmowanie niektórych leków, które mogą powodować podrażnianie krostek.

Jak skutecznie pozbyć się trądziku na plecach?

Wyleczenie trądziku na plecach bywa żmudnym i długotrwałym procesem, który wymaga przede wszystkim odpowiedniej wiedzy, konsekwencji pacjenta oraz ścisłej współpracy z lekarzem, który dobrze poprowadzi cały proces leczenia choroby. Trzeba być przygotowanym nawet na kilkutygodniowe przyjmowanie leków, lecz efekty mogą pojawić się nawet po kilkunastu miesiącach.

Najważniejszym czynnikiem jest zadbanie o właściwą pielęgnację skóry. Podobnie jak przebarwienia na twarzy, na plecach również możemy doświadczyć nieestetycznych blizn. Warto dobrze nawadniać organizm oraz dbać o zbilansowaną i zdrową dietę, bogatą w wiele mikro oraz makroskładników. Dobrze zadziała także aktywność fizyczna, która szybko pobudza krążenie i sprzyja dotlenieniu organizmu.

Trądzik na plecach a pielęgnacja skóry – jak to robić skutecznie?

Trądzik na plecach nie jest prosty w wyleczeniu, jednak na własną rękę również możemy wspomagać proces gojenia się nieestetycznych ran. Kosmetyki, które będą stosowane przy leczeniu tego typu dermatozy powinny dobrze oczyszczać pory i usuwać drobnoustroje. Częstym składnikiem takich preparatów jest kwas salicylowy, który skutecznie nawilża i usuwa martwe komórki naskórka.

W pielęgnacji zaatakowanej skóry ważne jest również delikatne oczyszczanie, które nie wysuszy i nie podrażni jej. Stosowanie mocnych detergentów mogą bowiem naruszyć barierę hydrolipidową, co często prowadzi do przesuszenia naskórka i nadmiernego wydzielania się sebum, jak również do spowolnionej regeneracji cery. Należy także uważać na ilość wykorzystywanych produktów – może to doprowadzić nawet do nasilenia się stanów zapalnych.