Sukienka to nieodłączny element garderoby niemal każdej kobiety, jednak wybór odpowiedniego materiału na tę część ubioru może niejednej z nas sprawić wiele problemów. Wybór właściwego materiału zależy bowiem od kroju, fasonu i przeznaczenia danej sukienki, jednak nie należy również zapominać o porze roku, która panuje na zewnątrz. Jakie zatem tkaniny na sukienki możemy znaleźć w sklepach?

Bawełna

Każdy sklep z tkaninami w swojej ofercie posiada jeden z najpopularniejszych materiałów na niemal wszystkie części garderoby, a mowa tutaj oczywiście o bawełnie, która idealnie sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. Sukienki bawełniane są niezwykle przewiewne i przyjemne dla ciała a oprócz tego pomagają naszej skórze oddychać. Wspomniany materiał pomimo tego, że może się gnieść i dosyć długo wysycha, to jednak ma jedną bardzo ważną zaletę, a mianowicie jest podatny na barwienie. Dzięki temu w sklepach możemy znaleźć wiele bardzo ciekawych zarówno pod względem kolorystycznym, jak i wzorniczym sukienek wyprodukowanych z bawełny, które latem sprawdzają się idealnie.

Jedwab

Jeśli chodzi o materiały na sukienki, które są przyjemne dla skóry i pomagają jej oddychać, to nie sposób nie wspomnieć o jedwabiu, czyli w pełni naturalnej tkaninie posiadającej właściwości pochłaniające wilgoć. Sukienki jedwabne bardzo dobrze sprawdzają się latem w trakcie upalnych dni i polecane są w szczególności paniom, które są wrażliwe na przegrzanie lub też zmagają się z różnego rodzaju alergiami. Jeśli chodzi natomiast o wady tego materiału, to jedwab dosyć szybko może tracić swój naturalny kolor, a do tego nie jest zbyt wytrzymały.

Szyfon

Kolejną ciekawą tkaniną na sukienki jest z pewnością szyfon, który jest niezwykle przyjemny w dotyku, dzięki czemu zapewnia optymalny komfort noszenia. Ten lejący materiał z uwagi na swoją przejrzystą strukturę ma nieco mniejszą wytrzymałość niż jedwab, czy bawełna, jednak w sezonie letnim nie ma sobie równych.

Len

Len to kolejny bardzo ciekawy materiał na sukienki, który jest stosunkowo lekki i cienki, bardzo dobrze chłonie wilgoć i nie wywołuje żadnych skórnych podrażnień. Niestety pod wpływem prania, czy też wykonywania ruchów może się marszczyć i gnieść, dlatego też najlepiej łączyć go z innymi włóknami, dzięki czemu stanie się bardziej elastyczny.

Wiskoza

Wiskoza podobnie jak len dosyć szybko się gniecie i ulega odkształceniom, a do tego kurczy się pod wpływem działania wysokiej temperatury, jednak bardzo szybko wysycha, dzięki czemu w letnich sukienkach sprawdza się wyśmienicie. Materiał ten jest bardzo przewiewny i pomaga skórze oddychać, jednak aby zachował swoje walory na dłużej, nie należy go zbyt mocno wykręcać i prać w temperaturze przekraczającej 30 stopi Celsjusza.

Welur

Ostatnim materiałem, o którym warto wspomnieć, jeśli mowa o sukienkach jest welur sprawdzający się najlepiej w kreacjach jesienno-zimowych. Materiał ten jest bardzo przyjemny w dotyku, prezentuje się niezwykle elegancko i szykownie a do tego zapobiega nadmiernej utracie ciepła, co zimą jest niezwykle istotne.