Latem dość często towarzyszą nam upały i trzeba pamiętać o tym, że pewne osoby są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Dotyczy to przede wszystkim seniorów oraz małych dzieci. Jednym z największych zagrożeń jest udar cieplny. Ponadto, gdy jest gorąco osoby starsze mogą mieć problemy z oddychaniem, obrzęki i ogólne słabe samopoczucie.

Jakich zasad należy przestrzegać podczas wysokich temperatur?

W okresie letnim, gdy panują duże upały seniorzy powinni unikać wychodzenia z domu, w środku dnia, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Warto pamiętać o tym, że u osób po 65 roku życia mechanizmy termoregulacji nie są już tak sprawne jak u ludzi młodych. Trzeba też pamiętać, że ryzyko wystąpienia udaru rośnie u osób, które przyjmują leki antyhistaminowe i moczopędne. W czasie upałów z pewnością trzeba dbać o właściwe nawodnienie organizmu. W tym czasie należy pić minimum dwa litry wody dziennie i powinna ona być chłodna ale nie lodowata. Osoby starsze powinny stosować lekki i przewiewny ubiór, który ma zakrywa większość ciała. Koniecznie trzeba też nosić nakrycie głowy. Nie zapominajmy także o tym, by wychodząc na zewnątrz w upał stosować kremy i balsami z filtrem UV.

Jak chronić przed upałem małe dzieci?

Na spacery z małymi dziećmi w czasie upałów należy wybierać godziny poranne i późno popołudniowe. Należy chodzić w miejsca zacienione, takie jak na przykład parki i skwery. Rodzice małych dzieci wożonych w wózkach często popełniają ten błąd, że zasłaniają je pieluchą tetrową. Stosowane jest to jako ochrona przed owadami i słońcem, tymczasem należy pamiętać, że temperatura w środku wózka niebezpiecznie wtedy wzrasta i brakuje tam przepływu powietrza.

A na www.stopy.pl dowiesz się, jak chronić swoje nogi i stopy, a także jak walczyć z ich nabytymi stanami chorobowymi.

Jakie mogą być konsekwencje przegrzania organizmu?

W wyniku długiego przebywania na otwartym terenie, w warunkach wysokiego nasłonecznienia może dojść do udaru cieplnego. Na początku zwykle występują zawroty głowy, dreszcze, nudności i wymioty. Niekiedy może nawet dojść do skurczu mięśni, utraty przytomności a nawet utraty życia, gdyby pomoc nie została udzielona na czas. Jeśli więc mamy do czynienia z przegrzaniem organizmu konieczne jest aby taka osoba jak najszybciej udała się w miejsce zacienione albo do budynku, gdzie będzie dostęp do powietrza.