Mówi się, że retinol przekształca blaknącą skórę w luksusową oazę, likwidując plamy i przebarwienia. Co tak naprawdę retinol robi ze skórą, jakie są pułapki i na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków?

Kosmetyki z retinolem? Co to jest retinol?

Retinol to prawdziwa witamina A. Został on odkryty w 1913 roku przez zespół badaczy z Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu Wisconsin. Retinol jest potrzebny do wielu istotnych funkcji organizmu. Wspiera integralność komórkową, reaktywność immunologiczną i wzrost. Niedobór retinolu wpływa na nabłonek różnych narządów i tkanek, w tym skóry.

Fitoretinole są alternatywą dla klasycznych retinoidów

Są one pozyskiwane z materiałów roślinnych. Na przykład niebieski retinol pochodzi z unikalnej klasy mikroalg Cyanophyta, a bakuchiol z indyjskiej rośliny Bakuchi. Badania kliniczne wykazały, że działają one równie dobrze, jak klasyczny retinol. Jednocześnie fitoretinole nie podrażniają skóry i nie zwiększają fotowrażliwości. Bakuchiol stymuluje również syntezę „białka długowieczności” sirtuiny-1, która zwalcza patologię skóry i starzenie się komórek.

Jak retinol wpływa na skórę?

Pochodne retinolu (retinoidy) są przede wszystkim korzystne dla osób zaniepokojonych wyglądem starzejącej się skóry. Zmarszczki, nierówna cera i plamy starcze, skóra po trądziku, trądzik — retinol właśnie to naprawia.

Należy jednak pamiętać, że retinol zwiększa fotowrażliwość skóry. Dlatego należy stosować filtry przeciwsłoneczne. Kiedy nakładamy na skórę pochodne retinolu, są one przekształcane do kwasu retinowego. Dalej następuje odpowiedź ze strony komórek tworzących naszą skórę. Składnik ten wpływa na jądro komórkowe, powodując podziały komórek.  W wyniku stosowania kosmetyków z retinolem naskórek zagęszcza się i staje się bardziej elastyczny.

Blokuje również transport melaniny do skóry, zmniejszając aktywność melanocytów, które powodują plamy barwnikowe. Stymulowana jest synteza związków białkowych niezbędnych do wygładzenia zmarszczek.

Z czym nie należy łączyć retinolu?

Retinol można łączyć z dowolnymi składnikami. Klasycznych retinoidów, zwłaszcza tych o wyższych stężeniach, nie należy łączyć z aktywnymi kwasami. Może to spowodować silne podrażnienie skóry, a nawet obrzęk. Należy również zachować ostrożność podczas łączenia z produktami zawierającymi kwas L-askorbinowy 5, 10 lub 15%. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia zapalenia skóry, które będzie się długo goiło. Z drugiej strony można zaprzyjaźnić się ze stabilizowanymi formami witaminy C (fosforan askorbylu, glukozyd askorbylu itp.).

Należy jednak pamiętać, że zasady te nie dotyczą gotowych preparatów przemysłowych dostępnych w jednej butelce. Obecnie istnieje wiele sposobów na uniknięcie biochemicznych reakcji składników w obrębie produktu.

Jak wybrać kosmetyki z retinolem?

Oznaczenie w składzie

Retinol może być oznaczony jako retinol, palmitynian retinolu, octan retinolu, retinal(dehydryt), propionian retinylu, retinyl retinoate, askorbinian retinylu.

W przypadku skóry wrażliwej można szukać produktów, które zawierają liposomalne lub enkapsulowane formy retinolu. Kosmetyki z bacucciolem lub niebieskim retinolem można stosować bez zastrzeżeń. Z reguły nie powodują one żadnych niekorzystnych skutków ubocznych.

Kwas retinowy, izotretinoina, adapalen, tretinoina i beksaroten powinny znaleźć się tylko w lekach. Są wydawane na receptę.

Dawkowanie kosmetyków z retinolem

Nie sięgaj po kosmetyki z najwyższą zawartością retinolu. Jeśli masz problematyczną skórę, musisz najpierw skonsultować się z lekarzem. W przypadku skóry wrażliwej i trądzikowej najlepiej wybierać produkty o minimalnej zawartości retinolu. Jeśli nie stosowałaś wcześniej kosmetyków z retinolem, zacznij od małej dawki. W razie potrzeby zwiększaj ją stopniowo. I pamiętaj, że retinoidy na skórę powinny być stosowane tylko w trakcie.

Klasyczne retinoidy są skuteczne nawet w niskich stężeniach (np. poniżej 0,1%). Poprawiają stan skóry wrażliwej, stymulują gojenie i wspomagają regenerację skóry z trądzikiem różowatym.

Średni zakres roboczy retinolu dla odmłodzenia i wyrównania kolorytu skóry wynosi 0,3-0,5%.

Maksymalny zalecany procent retinolu w kosmetykach to 1,1%. Pomaga na uporczywe zmarszczki i fotostarzenie.

Koszt retinolu i kosmetykó z retinolem

Retinol jest jednym z najlepiej przebadanych i najskuteczniejszych składników kosmetyków. Jest to jednak dość drogie rozwiązanie. Oprócz kosztów samego surowca formuła zawierająca retinol w dobrym stężeniu roboczym (do 0,2%) potrzebuje silnych stabilizatorów, aby składnik nie utleniał się.

Ponieważ retinol może powodować suchość i podrażnienia, do kosmetyków dodawane są również składniki zmiękczające i naprawcze

Wszystko to sprawia, że produkty z retinolem są znacznie droższe od innych. Dlatego do tanich kosmetyków z retinolem należy podchodzić z dużą ostrożnością.

Więcej artykułów o zdrowiu, urodzie i kosmetykach, znajdziesz w serwisie https://www.pushup.pl/.