Olejowanie jest jednym ze skuteczniejszych zabiegów, jaki tylko można zafundować swoim włosom. Warto na pewno przeprowadzać go regularnie. Im częściej będzie się to robić, tym lepsze będą efekty. Olejowanie jest przy tym zupełnie naturalną metodą pielęgnacyjną, która w szczególności dobrze działa na pasma mocno wysuszone, osłabione i zniszczone (np. wskutek ich częstego farbowania).

Zabieg korzystnie oddziałuje i na wygląd, i na kondycję włosów. Sprawia, że zostają one pięknie nawilżone i odżywione, a oprócz tego samoistnie się regenerują, dzięki czemu później rzadziej wypadają i raczej przestają się rozdwajać. Olejowanie włosów może stać się jednym z podstawowych rytuałów pielęgnacyjnych. Ważne jest jednak to, aby prawidłowo je przeprowadzać, czyli przede wszystkim właściwie dobrać typ oleju do typu włosów. Nie każdy tłusty produkt sprawdzi się na włosach wysokoporowatych, tak jak i nie każdy zdoła ujarzmić pasma o niskim poziomie porowatości. Niestety, ale nie istnieją oleje uniwersalne, dobre dla wszystkich.

Trzeba zatem poświęcić trochę czasu na to, by znaleźć wśród nich taki produkt, który będzie w stu procentach zgodny z potrzebami włosów.

Olejowanie nie jest wcale jakimś nowo odkrytym czy ostatnio wymyślonym zabiegiem. Mimo iż dopiero teraz stało się modne, to jednak stosowano je już w starożytnym Egipcie. Moda szybko zawładnęła również krajami hinduskimi. Mieszkające w nich kobiety do dnia dzisiejszego regularnie smarują swoje włosy olejami i nieraz chodzą w nich nawet całymi dniami, dzięki czemu później mogą chwalić się grubymi, lśniącymi i mocnymi kosmykami.

Oleje do włosów można nakładać na nie na kilka sposobów. Przeważnie aplikuje się je na samych końcówkach, ale jeśli włosy i głowa są mocno przesuszone, można wmasować je w całe pasma i jeszcze do tego w skórę głowy. Następnie należy wykonać delikatny masaż i owinąć głowę czepkiem lub bawełnianym ręcznikiem.

Podwyższona temperatura wydobędzie z oleju wszystkie jego właściwości. Występujące w nim składniki przenikną do włosów, by odżywić je od środka. Olejowanie włosów nie jest więc zabiegiem działającym wyłącznie powierzchownie. To metoda, która naprawdę odmienia kondycję pasm.