Wraz z biegiem czasu rośnie świadomość, że zbyt częste i zbyt długie opalanie się – zarówno w solarium, jak i w sposób naturalny – może spowodować różne zagrożenia, np. poważne choroby skóry, w tym czerniaka. Kiedy zbliżają się ciepłe dni, długie weekendy i okres wakacyjny, warto pamiętać o pewnych zasadach bezpiecznego opalania, aby wrócić z opalenizną, a nie z problemem zdrowotnym.

Gdy się marzy o plaży

Pewna grupa ludzi wykorzystuje każdy moment, aby złapać trochę opalenizny i cieszyć się zazdrosnymi spojrzeniami rodziny i znajomych. Opalenizna nie wychodzi bowiem z mody. Kiedy zaczyna być ciepło, osoby te spędzają więc każdą wolną chwilę na balkonie, w ogródku lub na plaży, delektując się ciepłem i światłem słonecznym. O czym warto pamiętać, aby opalanie pozostawiło po sobie tylko ładną opaleniznę?

  1. Jeśli bierzesz regularnie pewne leki, sprawdź czy nie kolidują one z długotrwałym wystawianiem się na światło słoneczne. Może to bowiem spowodować tzw. skórne reakcje fotonadwrażliwości. Do leków i substancji takich należą m.in. dziurawiec, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki sercowo-naczyniowe i neurologiczne.
  2. Nie opalaj się cięgiem przez wiele godzin pod rząd – rób przerwy! Podczas największego natężenia promieni słonecznych (ok. 12:00-15:00), lepiej odpocznij w cieniu lub przynajmniej  wpółcieniu.
  3. Pamiętaj o piciu wody!
  4. Podczas opalania unikaj picia napojów alkoholowych.
  5. Stosuj odpowiednie kremy z filtrem.

Dlaczego filtry są tak ważne?

Wystawianie się na ciągłe działanie Słońca, można wkrótce zauważyć uszkodzenia i przebarwienia na skórze, a nawet oparzenia. Te ostatnie bywają bardzo prawdopodobne, gdy ktoś leży godzinami na słońcu i nie kontroluje tego, co dzieje się z jego ciałem. Wielu osobom zdarza się nawet zasypiać za każdym razem, gdy się opalają.

Dlatego tym bardziej, przed każdym opalaniem czy wyjściem na spacer w słoneczny dzień, warto zastosować odpowiedni krem z filtrem. Dotyczy to osób w każdym wieku, nie tylko tych o bardzo jasnej karnacji.

Kosmetyk taki chroni skórę przed promieniowaniem UV. Warto jednak nałożyć krem nie w ostatniej chwili przed wyjściem, a przynajmniej kilkanaście minut przed opuszczeniem domu. Wtedy ma on szansę na dotarcie do głębszych warstw skóry.

Pamiętaj, że niektóre nowe pieprzyki mogą oznaczać raka skóry. Dowiedz się więcej o pieprzykach, zagłębiając się w porady na https://pieprzyki.pl.

Jaki krem z filtrem stosować?

Dla dzieci i osób z bardzo jasnym odcieniem skóry warto stosować kremy z jak najsilniejszym filtrem (wartość 50). Na rynku jest dostępnych sporo produktów tego typu. Jeśli ktoś ma wątpliwość, który krem z filtrem wybrać, warto zakupić go w aptece lub sprawdzonej drogerii, gdzie sprzedawcy są w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie dla konkretnej osoby.