Koloryzacja włosów to zmiana ich barwy, dzięki zastosowaniu specjalnych kosmetyków. Jednak farby zdecydowanie różnią się między sobą składem, jakością, sposobem działania i trwałością. Wyróżniamy kilka rodzajów farb do włosów, których efektem jest koloryzacja trwała, półtrwała i zmywalna. Są farby do stosowania w domu oraz profesjonalne farby fryzjerskie. Czym się różnią i jaki rodzaj farby do włosów wybrać?

Produktów do farbowania włosów jest wiele, dlatego warto wiedzieć, na czym polega ich działanie, jakie są poszczególne typy farb do włosów, czego nie powinno być w ich składzie, by dopasować produkt do pożądanego efektu i potrzeb. Do wyboru jest też wielu producentów zarówno farb profesjonalnych – jak farba Artego czy Montibello – jak i do stosowania w domu.

Podstawowe rodzaje farb do koloryzacji włosów

Trwałe farby – stała zmiana koloru. Zapewniają trwały efekt, gdyż przenikają w strukturę włosów. Są bardzo popularnym wyborem. Farby trwałe najlepiej kryją siwe włosy. Do farb trwałych zalicza się też rozjaśniacze, które utleniają melaninę we włosach. Co kilka tygodni pojawiają się odrosty, które też będą wymagać farbowania. Popularne preparaty to m.in. farba do włosów Montibello czy Artego.

Farby półtrwałe do włosów – efekt tymczasowy. Ich trwałość jest połowiczna, gdyż nie wnikają one do wnętrza włosa, lecz utrzymują się na jego powierzchni. Nie znajdziesz ich w drogerii. Ulegają stopniowemu zmywaniu – ich trwałość zależy od konkretnego produktu. Są farby zapewniające nowy kolor do 24 myć. Ich plusem jest skład, bo wiele kosmetyków to farby bez amoniaku, za to bogate w składniki odżywcze i pielęgnujące. Farby półtrwałe będą też świetnym wyborem do eksperymentowania z różnymi odcieniami.

Farby zmywalne, szampony koloryzujące – chwilowy efekt. Są to nietrwałe, ale także nieinwazyjne środki koloryzujące, dostępne w formie m.in. szamponów, płukanek, kremów czy pianek. Gwarantują efekt na chwilę, m.in. na imprezę czy ważną uroczystość. Jeśli zależy Ci na jednym wyjściu, profesjonalna farba do włosów Artego nie będzie konieczna. Kolor utrzymuje się zwykle od jednego do kilku myć. Trzeba pamiętać, by zabezpieczyć włosy przed wilgocią, ale za to ich plusem jest brak amoniaku czy utleniaczy.

Wybierz farbę odpowiednią do swoich włosów

Farby trwałe – jak na przykład farba Artego czy Montibello – są używane w salonach fryzjerskich i gwarantują efekt długotrwały, jeśli zostaną profesjonalnie nałożone. Pozostałe produkty możesz aplikować na włosy samodzielnie. Decydując się na konkretny preparat, kieruj się ich aktualnym odcieniem oraz kondycją. Niezależnie od tego, sięgaj jedynie po dobrej jakości farby.

Warto też pomyśleć o ochronie włosów podczas koloryzacji. Może to być maska odżywcza, ampułki, cenne olejki, a także krople, które dodaje się do farby. Taki kosmetyk dostarcza substancji nawilżających i regenerujących oraz zabezpiecza łuskę włosa przed chemicznymi związkami. Na co dzień stosuj szampon pielęgnujący kolor i gwarantujący włosom dobrą kondycję.